Jazz Finland Live
Lauantai 2.8.
helsinki
Jazz-Espa: Jazzkamelit,Espan lava, helsinki2.8. Klo 14:00
Jazzkamelit

Jazzkamelit on kolmen muusikon moneen venyvä trio, joka kutsuu koko perheen mukaansa iloiselle jazzseikkailulle!
Muun muassa UMO Helsinki Jazz Orchestrasta tutut trumpetisti Mikko Pettinen ja basisti Vesa Ojaniemi värittävät soittimiaan myös efektien avulla luoden uutta ja jännittävää sointimaailmaa – ja samalla yllättävät kuulijoiden lisäksi myös itsensä. Trion laulusolistina toimii vakuuttava Mirja Mäkelä, joka tulkitsee vauhdikkaasti niin jazziksi muunnetut lastenlaulut kuin trion omatkin kappaleet, joista mainittakoon Pettisen hittibiisi Noro.
Mirja Mäkelä – laulu
Mikko Pettinen – trumpetti, piano, laulu
Vesa Ojaniemi – kontrabasso, laulu
Kuva: Harri Aavaharju
Jazz-Espa on Suomen Jazzliiton tuottama kotimaiseen jazzmusiikkiin keskittyvä kaupunkifestivaali 28.7.–2.8.2025. Tapahtuman tarkoituksena on esitellä laajalle kohdeyleisölle monipuolinen ja ajankohtainen kattaus kotimaisen jazzin kärkinimiä sekä nuoria tulevaisuuden lupauksia.
Jazz-Espa: Django Collective Helsinki,Espan lava, helsinki2.8. Klo 15:15

Lasten lauantain toisena yhtyeenä nähdään Konserttikeskuksen ohjelmistossakin lapsille hyväntuulista swing/jazz-musiikkia tarjoileva Django Collective Helsinki. Aki Haurun johtama yhtye aloitti toimintansa vuonna 2011 ja on siitä lähtien elävöittänyt kulttuurikenttää juurevalla ja hyväntuulisella jazz manouche -musiikilla 1920–50-luvuilta Django Reinhardtin ja Stéphane Grappellin tyyliin. Orkesterin ydinryhmä koostuu monissa liemissä keitetyistä ammattimuusikoista ja on tullut tutuksi mm. erityisen lämminhenkisistä klubeistaan. Yhtä lailla konserttisalit ovat olleet luontainen elinympäristö tälle tyylillään ja taidoillaan vakuuttavalle kokoonpanolle. Ryhmä esittää perinnetietoisen ja menevän jazz manouchen ohella myös omia sävellyksiään, joissa vanha sekoittuu raikkaalla ja kekseliäällä tavalla uuteen moderniin jazzilliseen ilmaisuun.
Jazz-Espan lastenpäivässä yhtyettä kuullaan iskevänä triokokoonpanona, joka saa koko perheen jalat vipattamaan!
Aki Hauru – kitara
Tomi Kettunen – kitara
Juuso Rinta – kontrabasso
Konsertti järjestetään yhteistyössä Konserttikeskuksen kanssa.
Jazz-Espa on Suomen Jazzliiton tuottama kotimaiseen jazzmusiikkiin keskittyvä kaupunkifestivaali 28.7.–2.8.2025. Tapahtuman tarkoituksena on esitellä laajalle kohdeyleisölle monipuolinen ja ajankohtainen kattaus kotimaisen jazzin kärkinimiä sekä nuoria tulevaisuuden lupauksia.
Selim Rantapuro with Special Guest: Mikael Saastamoinen,Plaza Kamppi, helsinki2.8. Klo 19:30
Selim Rantapuro
Kitaristi Selim Rantapuron viikottaisella jazzklubilla Plaza Kampissa (Annanaukio 1, 00100 Helsinki) nähdään vieraana basisti Mikael Saastamoinen. Luvassa korkeatasoista jazzkitarointia.
Soitto soi klo 19:30
Vapaa pääsy
Ikärajaton.
turku
Turku Sea Jazz 2025,Forum Marinum, turku2.8. Klo 18:00

klo 18 portit auki
klo 19 Marius Neset Quartet (NO/UK/DK)
klo 21 Punomo
klo 23 portit kiinni
klo 18 portit auki
klo 19 Emilia Sisco & The Northern Lights
klo 21 Peter Somuah Group (GH/NL)
klo 23 portit kiinni
1 pv eläkeläislippu 41 €
1 pv S-etulippu 43 €
1 pv opiskelijalippu 32 €
1 pv lastenlippu (7-17 v.) 30 €
1 pv ryhmä (10 hlöä tai yli) 39 €
2 pv eläkeläislippu 68 €
2 pv S-etulippu 71 €
2 pv opiskelijalippu 52 €
2 pv lastenlippu (7-17 v.) 50 €
2 pv ryhmälippu (10 hlöä tai yli) 65 €
