Jazz Finland Live
Maanantai 26.10.
helsinki
Lounaskonsertti: UMO Helsinki Ensemble – Jimmy Giuffre 3,Savoy-teatteri, helsinki26.10. Klo 12:00
Jazzia lounaaksi – kyllä kiitos! Savoy-teatterin ja UMO Helsinki Jazz Orchestran toivotut lounaskonsertit jatkuvat taas syyskaudella 2026! Tämän konsertin ilmaisliput ovat varattavissa to 8.10. klo 15 alkaen Savoy-teatterista ja Lippu.fi:stä, lue tarkemmat ohjeet alempaa.
UMOn puupuhallinspesialisti Max Zenger johdattaa kuulijat amerikkalaisen jazzin omaleimaiseen maailmaan, kun hänen kvartettinsa tulkitsee Jimmy Giuffre 3 -yhtyeen ja samannimisen vuonna 1957 julkaistun levyn musiikkia. Zenger astuu itse Giuffren rooliin soittaen baritonisaksofonia ja klarinettia, ja hänen seurassaan lavalle nousevat kitaristi Rene Willman Jim Hallin ja basisti Filemon von Numers Ralph Peñan rooleissa. Erityisen lisän konserttiin tuo rumpali Mikko Hassinen, joka on sovittanut rumpalin osuudet Giuffren musiikkiin tehden triosta kvartetin.
Giuffren sävellykset hämärtävät rajoja jazzin, bluesin ja amerikkalaisen folk-musiikin välillä. Miltei kokonaan läpisävelletty musiikki sisältää aikakautensa normista poikkeavia harmonisia ja melodisia valintoja. Konsertti tarjoaa rauhallisia ja syvällisiä äänimaisemia, jotka puhuttelevat sekä jazzin että amerikkalaisen roots-musiikin ystäviä.
UMO Helsinki Ensemble on UMO Helsinki Jazz Orchestrasta koottu pienempi kokoonpano, jonka muusikoilla on mittava ura niin UMOn riveissä kuin lukuisissa omissa projekteissaan. Konsertin ohjelmiston on suunnitellut saksofonisti Max Zenger, joka myös luotsaa ensembleä.
Kokoonpano:
Max Zenger, baritonisaksofoni, klarinetti ja yhtyeenjohto
Rene Willman, kitara
Filemon von Numers, basso
Mikko Hassinen, rummut
HUOM! Vapaa pääsy, mutta lippu tarvitaan. Hankithan lipun ennakkoon to 8.10. klo 15 alkaen Savoy-teatterin lippuluukulta (0 €) tai Lippu.fi-verkkokaupasta (0 €). Lippu.fi:n myyntipisteissä kulut ovat 3 € / tilaus. Max. 2 lippua / asiakas. Isommat ryhmävaraukset suoraan Savoysta. Ennakkolipulla sisään klo 11:50 asti. Tämän jälkeen mahdollisesti tyhjäksi jääneet paikat täytetään liputtomilla asiakkailla. Kannattaa tulla ajoissa paikalle, koska saliin ei pääse myöhässä. Konsertin kesto 1 h.
Tuotanto: Savoy-teatteri & UMO Helsinki Jazz Orchestra
turku
Monday Jazz Happening: Flame Jazz Messengers,Rica Bar, turku26.10. Klo 19:00

Jussi Fredrikssonin ja Severi Pyysalon perustama Flame Jazz Messengers jatkaa eloaan uudistuneella kokoonpanolla. Severi lähti, mutta musiikki jatkuu. Rouhea kvintetti tarjoilee juurevaa jazzia isolla sydämellä.
Mikko ”Gunu” Karjalainen - trumpetti
Max Zenger - saksofoni
Henri Mäntylä - piano
Filemon von Numers - basso
Jussi Fredriksson - rummut
Monday Jazz Happeningissa ensimmäisen setin soittaa aina illan yhtye klo 19 alkaen, ja keikan jälkeen jatkuvat jamit, jossa kohtaavat musiikin opiskelijat, harrastajat ja jazzin ammattilaiset.
Monday Jazz Happening on Turun konservatorion ja Jazz City Turku ry:n tuottama tapahtuma yhteistyössä Rica Barin kanssa. Syksyllä 2026 käynnistyy Monday Jazz Happeningin 21. lukuvuosi.
Vapaa pääsy. Tervetuloa kuuntelemaan ja musisoimaan!
