Siirry pääsisältöön

Jazz Finland Live

Jazz Suomi 100: Jukka Perko & Jay Kortehisto Foxtet,Sellosali, espoo9.9. Klo 19:00

Jukka Perko & Jay Kortehisto Foxtet

Liput 29,50/22,50 €

Suomalaisen jazzin kärkinimi, Dizzy Gillespien orkesterin kasvatti Jukka Perko palaa swing-aikakauden tunnelmiin ohjelmassa, jossa ikivihreitä klassikkosävelmiä lauletaan suomeksi ja soitetaan englanniksi! Laulusolistina on Jay Kortehisto, joka on tunnettu monista suosituista kotimaisista yhtyeistä kuten Jean S., Ricky Tick Big Band ja Sunrise Avenue.

Tässä kokoonpanoltaan perinteisessä jazzyhtyeessä Perkoa ja Kortehistoa siivittää hermokkaasti svengaava pianon, basson ja rumpujen muodostama trio. Tämä on juuri sitä paljon toivottua, perinteisellä reseptillä esitettävää wanhan ajan jazzia, missä mennään ilon kautta ja jopa hieman kieli poskessa!

Jukka Perko, saksofoni
Jay Kortehisto, laulu ja pasuuna
Toomas Keski-Säntti, piano
Eero Seppä, basso
Teppo Mäkynen, rummut

Kesto 1 h 40 min, sis. väliajan

Vuonna 2026 tulee kuluneeksi 100 vuotta siitä, kun jazz symbolisesti rantautui Andania-laivan mukana Suomeen. Vuosi on siten historiallinen kotimaisen jazzin juhlavuosi: Jazz Suomi 100 -juhlavuosi. Juhlavuosi nostaa esiin kotimaista jazzia ja sen tekijöitä niin Suomessa kuin ulkomailla, ja juhlii jazzia osana suomalaista kulttuuriperintöä. Jazz Suomi 100 -kampanjaa koordinoi Suomen Jazzliitto.

Keikat samana päivänä kaupungissa espoo

Ei muita keikkoja.