Jazz Finland Live
Torstai 20.11.
helsinki
Hietsu is Happening! nro 70: Hietsun kansainvälinen jazzkvartetti, Kresten Osgood, Marta Warelis ,Hietsun Paviljonki, helsinki20.11. Klo 19:00
Hietsun kansainvälinen jazzkvartetti

Konsertin liput 25 € / 20 € (eläkeläiset) / 10 € (opiskelijat, työttömät).
Liput Hietsu is Happening! -verkkokaupasta ja tuntia ennen ovelta.
Hietsu is Happening! jatkaa ajankohtaisten eurooppalaisten jazzmuusikoiden esittelyä, kun tanskalaisrumpali Kresten Osgood ja puolalaispianisti Marta Warelis saapuvat 20.11. klo 19 Hietsun Paviljonkiin esiintymään yhdessä basisti Antti Lötjösen ja saksofonisti Mikko Innasen kanssa.
Amsterdamissa asuva Warelis on viime vuosien aikana noussut sukupolvensa kiinnostavimpien jazzpianistien joukkoon. Hän esiintyy lukuisten omien kokoonpanojensa lisäksi esimerkiksi trumpetisti Dave Douglasin ja basisti Ingebrigt Håker Flatenin yhtyeissä.
Innanen ja Osgood tapasivat Kööpenhaminassa 1998 ja ovat siitä lähtien soittaneet yhdessä säännöllisen epäsäännöllisesti. Osgood on tällä vuosituhannella luonut huimaavan määrän musiikkia yhteistyössä erilaisten artistien kanssa, Sam Riversin ja Paul Bleyn kaltaisista jazzlegendoista mielikuvituskielellä räppäävään Ikscheltascheliin.
Hietsussa kvartetti sukeltaa syvälle jazzmusiikin ytimeen tyylillisistä ja esteettisistä sivuseikoista välittämättä.
Hietsun kansainvälinen jazzkvartetti:
Marta Warelis, piano
Kresten Osgood, rummut
Mikko Innanen, saksofonit
Antti Lötjönen, basso
Manala Afterwork Jazz feat. Jussi Lehtonen,Ravintola Manala, helsinki20.11. Klo 17:00

Vapaa pääsy
Manala Afterwork Jazz on vuonna 2018 perustettu, viikoittainen jazzklubi Helsingin ydinkeskustassa. Syys- ja kevätkaudella joka torstai Manalan baari muuttuu New Yorkin mutkattomien jazzravintoloiden inspiroimaksi tunnelmalliseksi kapakaksi, jossa yhdistyvät kursailemattomat puitteet, korkealaatuinen musiikki sekä pirullisen hyvä ruoka ja juoma.
Konsertteihin on aina vapaa pääsy, joten voit kävellä sisään ja ulos miten mielit! Hyvän istumapaikan halutessaan on kuitenkin hyvä idea tulla paikalle ajoissa. Soitto soi torstaisin klo 17-19. Pirullisen paljon tervetuloa.
Esiintyjät:
Arto Ikävalko – piano
Joonas Tuuri – basso
Jussi Lehtonen – rummut
jyväskylä
Jazz Jkl Live: Oddarrang,Ravintola Poppari, jyväskylä20.11. Klo 19:00

Liput 20/15 €. Kannatuslippu 30 €.
Jyväskyläläislähtöisen rumpali-säveltäjä Olavi Louhivuoren Oddarang-yhtyeen dramaattisessa instrumentaalimusiikissa yhdistyy skandinaavisen jazzin, postrockin ja ambientin sävyt. Monumentaalisista riffeistä ja mieleenpainuvista melodioista tunnettua yhtye soittaa nyt jäähyväiskonserttinsa.
Vuonna 2004 perustettu Oddarrang on lumonnut yleisönsä ainutlaatuisella musiikillaan, jota on kuvailtu elokuvalliseksi, melodiseksi ja tunnelmiltaan vahvaksi ja rikkaaksi. Jazz-Emmalla palkittu yhtyeen debyyttialbumi "Music Illustrated" (2006) esitteli kuulijoille uudenlaisen musiikillisen maiseman, jossa kitarat, sello ja pasuuna soivat saumattomasti yhdessä. Oddarrang on julkaissut yhteensä kuusi albumia ja kiertänyt maailmaa luoden itselleen uskollisen kuulijakunnan.
Kokoonpanon uusin albumi "Oddarrang" (2024) jää yhtyeen viimeiseksi. Levy huipentaa yhtyeen kasvutarinan ja nivoo soittajien taiteelliset näkemykset kauniisti yhteen.
nauvo
Jazzliiton kiertueella: Maja Mannila & Johannes Granroth,ravintola L’Escale, nauvo20.11. Klo 19:00
Maja Mannila & Johannes Granroth

Duo Maja Mannila & Johannes Granroth konsertoi Jazzliiton pilottikiertueella julkisten iltakonserttien ohella kouluissa ja palvelutaloissa. Svenskfinlandin alueelle suuntautuvalla kiertueella vieraillaan Turussa, Nauvossa, Korppoossa, Kirkkonummella ja Pietarsaaressa.
Kansainvälistä huomiota herättäneet laulaja-pianisti Maja Mannila ja kitaristi-basisti Johannes Granroth esittävät omia sävellyksiään sekä lempikappaleitaan – popista kansanlauluihin – omalla tyylillään, josta voi löytää muun muassa r’n’b:n ja jazzin vivahteita. Duo tarjoaa intiimin konserttikokemuksen, jossa korostuu leikkisä improvisaatio ja sielukas ilmaisu.
Molemmat muusikot toimivat aktiivisesti Granrothin luotsaamassa Peela-yhtyeessä sekä Mannilan triossa, joka on esiintynyt jo muun muassa Japanissa, Ruotsissa, Saksassa ja Iso-Britanniassa.
“Mannilan syvä ja hunajainen ääni on yksi parhaista, mitä tästä maasta löytyy. Äänenkäyttö on luonnollista ja vaivatonta, taituruudessaan suveneeria”
-Aleksi Näsänen, Turun Sanomat 4.3.2023
Maja Mannila – laulu, koskettimet
Johannes Granroth – kitara, basso
savonlinna
Jazzliiton kiertueella: Heta Halonen & Riitta Paakki,Kulttuurikellari, savonlinna20.11. Klo 19:00
Heta Halonen & Riitta Paakki

Duo Heta Halonen & Riitta Paakki konsertoi Jazzliiton pilottikiertueella julkisten iltakonserttien ohella palvelutaloissa. Karjalaan ja Savoon suuntautuvalla kiertueella vieraillaan Outokummussa, Kiteellä, Savonlinnassa, Kuopiossa ja Joensuussa.
Heta Halonen & Riitta Paakki -duo yhdistää suomalaisen jazzin kaksi vahvaa ja herkkää ääntä ainutlaatuiseksi kokonaisuudeksi. Luvassa on intiimi ja tunnelmallinen konserttikokemus, jossa jazzstandardit, suomalaiset iskelmät sekä yhtyeen omat sävellykset ja sanoitukset löytävät uusia ulottuvuuksia.
Laulaja, näyttelijä ja lauluntekijä Heta Halonen, vuoden 2022 tangokuningatar, on tunnettu monipuolisesta tulkintakyvystään ja karismaattisesta lavaläsnäolostaan. Hänen äänensä taipuu vaivattomasti niin jazzin, tangon kuin musikaalien maailmaan.
Pianisti Riitta Paakki on arvostettu jazzmuusikko, säveltäjä ja yhtyeenjohtaja, joka on palkittu muun muassa Suomen Jazzliiton Yrjö-palkinnolla 2019. Hänen soitossaan yhdistyvät herkkyys ja svengaava rytmiikka, mikä luo syvän, ilmaisuvoimaisen ja vuorovaikutteisen parin Halosen laululle.
Heta Halonen – laulu
Riitta Paakki – piano
tampere
Iiro Rantala Standards Trio,G Livelab Tampere, tampere20.11. Klo 19:00
"Vuoden 2024 kesällä kuulin vahvan sisäisen äänen, joka sanoi: ”Sinun on nyt soitettava standardeja. Olet valmis.”
Mitä ovat jazzstandardit? Ne ovat jazzmusiikin repertuaarin kulmakivi. Vähän sama asia, kuin Bach, Beethoven, Brahms klassisessa musiikissa.
Jazzin alkuaikoina soitetut kappaleet lainattiin joko Broadway-musikaaleista tai Hollywood-elokuvista. Useat näistä kappaleista olivat siis kaikille tuttuja. Vähän myöhemmin jazzin soittajat alkoivat itse säveltämään omat keikkakappaleensa, kuten Miles Davis teki. Näitäkin kutsutaan standardeiksi.
Iiro Rantala Standards Trion setti koostuu vähemmän tunnetuista standardeista kuten But Beautiful tai Bluesette mutta mukana on myös kaikkien tuntemia melodioita kuten Singing in the Rain, Smile ja Someday My Prince Will Come.
Halusin tähän kokoonpanoon Kaisa Mäensivun bassoon ja Jaska Lukkarisen rumpuihin ja he sanoivat: tahdon. On suuri ilo soittaa näitä jazzin klassikoita juuri heidän kanssaan!"
- Iiro Rantala
vantaa
Pikku Papun Orkesteri & UMO Helsinki Jazz Orchestra,Kulttuuritalo Martinus, vantaa20.11. Klo 18:00
Jellonagaalassa 2024 Vuoden lastenmusiikkitekona palkittu ja jo tuhansia lapsia ihastuttanut Pikku Papun Orkesterin ja UMO Helsinki Jazz Orchestran yhteiskonsertti valloittaa marraskuussa lasten oikeuksien viikolla!
Luvassa on iiiiiiiso koko perheen lastenmusiikkikonsertti, joka yhdistelee taidokkaasti eri musiikkigenrejä tarjoten elämyksiä niin lapsille kuin aikuisillekin. Pikku Papun supersuositut hitit kuullaan tuttuina mutta uudenlaisina versioina sovitettuna isolle, yli 20-henkiselle kokoonpanolle.
Konsertissa riittää kiinnostavaa kuunneltavaa ja katseltavaa, kun orkesterissa soivat trumpetit, pasuunat ja saksofonit, ja rytmiä ryhdittävät piano, basso, kitara ja rummut. Perheen pienimmätkin pääsevät mukaan lauluihin ja leikkeihin. Myös riemunkiljahtelu ja tanssiminen on sallittua – jopa toivottavaa!
Monipuolisesti ja lapsiystävällisesti ison jazzorkesterin soundia esittelevistä sovituksista vastaa Mikko Hassinen, joka toimii myös konsertin kapellimestarina.
Huom! Puhallinorkesterimme sointi on välillä äänekäs. Etenkin pienimpien konserttikävijöiden kanssa suosittelemme varautumaan koviin äänenvoimakkuuksiin.
Konsertti on osa UMOn 50-vuotisjuhlakauden ohjelmistoa.
Kesto n. 40 min.
Pikku Papun Orkesteri
Heli Kajo, laulu
Mathias Hermansson, laulu
Juho Puronaho, kitara, viulu, mandola
Tarmo Anttila, kontrabasso
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Mikko Hassinen, kapellimestari ja sovitukset
Liisa Kallio, kuvitus
Lastenmusiikkiyhtye Pikku Papun Orkesteri tunnetaan värikkäistä koko perheen konserteista. Pikku Papun laulut ovat tulleet monille tutuiksi Yle TV2:n Pikku Kakkosesta ja Musarullaa-konserttisarjasta. Lauluissa käsitellään ystävyyttä, iloa, kiukkua, luontoa, toisten kanssa toimeen tulemista – koko elämän kirjoa! Orkesterin energinen esiintyminen, erilaiset soittimet, moniääninen laulu ja eri tyylilajeilla leikittelevät sovitukset ovat sulattaneet niin pienten kuin varttuneempienkin kuulijoiden sydämet. Orkesteri on saanut Varhaisiän musiikinopettajien vuoden lastenlevypalkinnon ja Wihurin rahaston tunnustuspalkinnon, ollut ehdolla Vuoden lastenlevyksi Emma Gaalassa ja valittu vuoden yhtyeeksi lastenmusiikkigaalassa.www.pikkupapunorkesteri.fi
UMO Helsinki Jazz Orchestra – The Greatest Feats since 1975. Jo 50 vuotta jazzin urotekoja ja taidonnäytteitä! 50-vuotisjuhlakauttaan kesästä 2025 kevääseen 2026 viettävä UMO Helsinki Jazz Orchestra on ollut vuosikymmenten ajan suomalaisen jazzin huipulla. Vuosien saatossa Yrjö- ja Emma-palkittu ja Grammy-ehdokkaanakin ollut UMO on levyttänyt yli 60 albumia ja esiintynyt niin kansainvälisten jazzin kärkinimien kuin kotimaisten artistien kanssa. Yksi on ja pysyy: UMOn ydin on uudessa musiikissa. Juhlakaudella muistellaan menneitä ja juhlistetaan saavutuksia, ja pidetään katse tiukasti tulevaisuudessa. Juhli yhdessä UMOn kanssa! www.umohelsinki.fi
Lapsen oikeuksien viikko on toiminnallinen teemaviikko, jonka tavoitteena on edistää YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen tunnettuutta erityisesti lasten ja nuorten parissa. www.lapsenoikeuksienviikko.fi
