Siirry pääsisältöön

Ajankohtaista

Ajankohtaista -sivulla julkaistaan jazzalan tiedotteita ja ilmoituksia sekä kiinnostavia artikkeleita ja blogipostauksia.

 



Erik Lindströmin rahaston vuoden 2022 apuraha haettavissa 15.4. asti

Musiikkiarkiston hallinnoima Erik Lindströmin rahasto jakaa apurahoja nuorten suomalaisten jazzmuusikoiden opiskelujen tukemiseen ensisijaisesti ulkomailla. Syksyllä 2002 perustetun rahaston apurahaa on myönnetty vuodesta 2003 lähtien. Rahaston alkupääoman on lahjoittanut muusikko ja säveltäjä Erik Lindström. Rahastoa kartutetaan lahjoituksilla ja muilla tuotoilla. Apurahapäätöksen tekee Musiikkiarkiston hallitus.


Raoul Björkenheimin 40-vuotisjuhlakonsertti Sellosalissa 24.3.

Raoul Björkenheim juhlii tänä keväänä 40-vuotista taiteilijauraansa kiertueella yhtyeensä eCsTaSyn kanssa. Kiertueen aloittaa 40-vuotisjuhlakonsertti Espoon Sellosalissa torstaina 24.3. Konsertissa esiintyy eCsTaSyn lisäksi Juhani Aaltosen ja Björkenheimin duo. Sellosalin juhlavan alkuräjähdyksen jälkeen kitaristin kvartetti konsertoi 28.3.-10.4. Suomessa seitsemällä paikkakunnalla, jotka ovat Tampere, Savonlinna, Joensuu, Kuopio, Turku, Seinäjoki ja Kuusankoski.







Savoy JAZZFestin uudeksi taiteelliseksi johtajaksi on valittu Kaisa Mäensivu

Sodan ja pandemian varjossa toteutettu neljäs Savoy JAZZFest 2.-6.3.2020 päättyi sunnuntaina yhdysvaltalaisen Christian McBriden konserttiin Savoy-teatterissa. Festivaali oli trumpetisti Jukka Eskolan viimeinen taiteellisena johtajana. Uudeksi taiteelliseksi johtajaksi on valittu basisti Kaisa Mäensivu. Ensi vuonna Savoy JAZZFest järjestetään 2.–5.3.2023, ja sen Blind Bird -liput ovat nyt myynnissä.