Siirry pääsisältöön

VILMA TIMONEN QUARTETIN “DROPS“ VUODEN KANTELELEVYKSI

entry-image

"Drops" on yhtyeen kolmas albumi, ja se tuli ulos viime vuonna.

Kanteleliitto ry:n julkaisema vuoden kantelelevy -tunnustus myönnettiin Vilma Timonen Quartetin albumille Drops. Palkinnon valitsi tänä vuonna Radion sinfoniaorkesterin (RSO) ylikapellimestari Hannu Lintu, joka hän kuvailee valintaansa näin:

“Tästä levystä aukesi heti ensi kuulemalta maailma, jossa oli aivan tiettyä raikkautta ja kiinnostavuutta – ja jotain joka minulle kuvasti kiehtovasti suomalaista luontosuhdetta. Meillähän on usein hieman viallinen käsitys, että suomalaisen luontosuhteen pitäisi olla jotain luonnon ulkoisiin piirteisiin perustuvaa metsässä tarpomista. Se on kuitenkin jotain, mikä kaikilla meillä on sisällämme, vaikka asuisimme keskellä kaupunkia. Se teki Sibeliuksesta niin ainutlaatuisen säveltäjän – hänhän keskittyi paljon siihen, mikä on ihmisen ja luonnon suhde. Tässä levyssä on jotain samaa: välillä ollaan jossain muualla, ja välillä palataan taas urbaanin sykkeen ytimeen. Erilaisia maailmoja yhdistetään hyvin kiinnostavasti.  Myös esittämisen taso on korkea ja esimerkiksi vokalistin ääneen kiinnittää heti huomiota.”

Albumi koostuu pääosin Vilma Timosen sävellyksistä, jotka ovat saaneet yhteisen muotonsa kvartetin jäsenten yhteistyönä. Vilma Timonen soittaa levyllä kanteletta ja laulaa, muut jäsenet ovat Topi Korhonen, kitara, trumpetti, mandoliini, laulu, Jaakko Kämäräinen, basso, laulu sekä Tuomas Timonen, perkussiot ja laulu.

Lue lisää:

www.kantele.net/kanteleliiton-tunnustukset-kari-dahlbomille-uniruukille-vilma-timonen-quartetille-ja-ida-elinalle/8447

Myös World Music Central USA:ssa on valinnut Drops-albumin Best World Music Albums of 2015 -joukkoon:

http://worldmusiccentral.org/2016/01/03/best-world-music-albums-of-2015/ 

www.facebook.com/vilmavtq 

www.bafesfactory.fi/vtq 

Kommentoi