Vuodesta 1991 lähtien järjestetty Linnajazz täyttää Hämeenlinnan keskustan musiikilla heinäkuun viimeisenä viikonloppuna.
Linnajazzin runsaasta ja monipuolisesta ohjelmasta löytyy uusia kiinnostavia tekijöitä ja mestaritason jazzareita. Konsertteja on klubeilla, terasseilla, torilla ja kirkossa. Valtaosa esityksistä ovat ilmaisia yleisölle. Viikonloppu huipentuu suureen piknik-puistokonserttiin sunnuntaina upeassa Linnanpuistossa Vanajaveden rannassa.
Puistokonsertissa lavalle nousee suomalainen jazzlegenda Olli Ahvenlahti huikean kokoonpanonsa kanssa. Piknik-konsertti aloitetaan nuorista suomalaisista lahjakkaista jazzmuusikoista koostuvan Junior All Star Big Bandin esityksellä. Ohjelmassa mukana on myös sulavasti afrobeatia, funkkia ja jazzia yhdistelevä The Blassics. Puistokonserttiin on yleisöllä vapaa pääsy. Linnajazzien päätösklubilla Rantakasinolla viikonloppu sinetöidään upealla Aleksi Aromaan triolla ja laittoman kovalla Jazzrosvojen setillä.
Ennen sunnuntain piknik-konserttia ehtii tapahtua jo todella paljon. Viikonlopun jazzit ottavat varaslähdön jo torstain ilmaisella ennakkoklubilla Suistolla kun tämän kesän uutukainen Rosettes esittelee pitkään kaivattua uutta ja raikasta suomisoulia.
Perjantaina esiintymässä on jo iso liuta artisteja, kuten gramofonitaiteilija DJ Old Crank ja maaginen maailmanmusiikkiyhtye Belize. Myöhäisillan jazzklubi esittelee todella kovatasoisen Martti Vesala Soundpost Quintetit. Yhtyeen tyylillisenä esikuvana on mm. Miles Davisin 1960-luvun kvintetin dynaaminen ja kuuma groove.
Lauantaina torikonsertti tarjoilee musiikkia koko iltapäivän. Mukana ovat Vanaja Big Band, Noo, Maarian yökirjat, ConCis Big Band ja Kassun jamit feat. Jukka Eskola. Lauantain erikoiskonsertissa vanhan Palokunnantalon salissa esittäytyy Uusi aika -yhtye. Yhtyeen lempeä ja mukaansa kutsuva soundi on saanut kehutun vastaanoton. Illaksi tarjolla on kuunneltavaa ja koettavaa ympäri kaupunkia paikallisissa ravintoloissa. Esiintymässä ovat mm. tuareg-kitaristi ja laulaja Ahmed Ag Kaedy, svengaava Kimmo Salminen Trio, perinteikäs Edward Seger & Bluesjuntta ja paljon muuta.
Linnajazzien takana on vuonna 1945 perustettu Hämeenlinnan Soitannollinen Kerho. Yhdistyksen puheenjohtaja Sami Pekkola on tyytyväinen Linnajazzien kattaukseen ja viime vuosien kehitykseen. “Tämän vuoden artistikattauksemme esittelee todella kiinnostavan otoksen kotimaista osaamista. Paikallisuus ja nimekkäimmät artistit ovat rakentavassa suhteessa toisiinsa. Hauskaa tulee varmasti!” Pekkola kertoo.
Linnajazz 2023
27.-30.7. Hämeenlinna
Torstai
Rosettes
Linnajazz DJs
Perjantaina
DJ Old Crank
Belize
Martti Vesala Soundpost Quintet
Eeva Äärelä Duo
HUK-klubi feat. Frogley & Patrik
Linnajazz DJs
Lauantai
Vanaja Big Band
Noo
Maarian yökirjat
ConCis Big Band
Kassun jamit feat. Jukka Eskola
Kimmo Salminen trio
Ahmed Ag Kaedy
DJ Arsi Keva
Edward Seger & Bluesjuntta
Kurki ja Kitara
The Blassics DJs
Sunnuntai
Olli Ahvenlahti – The poet 2
The Blassics
Junior All Star Big Band
Aleksi Aromaa trio
Jazzrosvot
Tarkempi kuvaus ja keikkapaikat linnajazz.fi
Kuva: Hannu Juutilainen
