Markus Pesonen (s. 1984) on kansainvälistä uraa tekevä suomalainen säveltäjä, muusikko, äänitaitelija ja valokuvaaja. Pesonen tuo tekemisessään yhteen eri taiteen lajeja, esittävistä taiteista musiikkiin ja visuaalisiin taiteisiin. Pesosen uusi näyttely, "Vesi", koostuu sekä äänellisestä että kuvallisesta mediasta. Café Bar No 9 tapahtuva näyttely avautui maanantaina 9. kesäkuuta ja on nähtävillä 6. heinäkuuta saakka.
Kesäkuussa Ysibaarissa nähtävässä Vesi -näyttelyssä Pesonen luo kuvista ja äänistä kokonaisuuden, joka muodostuu valokuvista ja seitsemän konsertin sarjasta. Näyttelyn teemana on vesi ja sen dynamiikka ja monimuotoisuus, joita Pesonen tutkii suurimmaksi osaksi veden alla otetuissa valokuvissaan ja musiikissaan. Teossarja käsittelee luontoa sekä kiinalaisen filosofian viittä elementtiä: vettä, tulta, maata, puuta ja metallia, joiden kautta tekijä pyrkii luonnon perimmäisten rakennusosien äärelle ja tutkimaan elementtien näkökulmasta niiden kiehtovaa monimutkaisuutta.
Pesonen on laajasti kiinnostunut taiteesta, tieteestä, henkisyydestä ja yhteiskuntamme tilasta sekä muinaisista ja tulevista kulttuureista. Hän etsii työskentelyssään uusia yhteyksiä näihin kaikkiin eri suuntiin.
Sarjan konsertit:
9/6 klo 18.00 Vuotos
Markus Pesonen soolo - kitara & elektroniikka
12/6 klo 20.00 Sumu
Mikko Innanen - saksofonit
Markus Pesonen - kitara
Mika Kallio - rummut
13/6 klo 21.00 Huurre
Mikko Innanen - saksofonit
Markus Pesonen - kitara
Eero Tikkanen - basso
Joonas Riippa - rummut
18/6 klo 20.00 Hile
Anni Elif Egecioglu - laulu ja sello
Markus Pesonen - kitara
Eero Tikkanen - basso
29/6 klo 20.00 Kide
Markus Pesonen - kitara & elektroniikka
Tatu Rönkkö - rummut ja perkussiot
30/6 klo 20.00 Utu
Teppo Hauta-aho - basso
Markus Pesonen - kitara
1/7 klo 20.00 Tykky
Joakim Berghäll - puhaltimet
Pauli Lyytinen - puhaltimet
Markus Pesonen - kitara
Markku Ounaskari - rummut
Café Bar No 9
Uudenmaankatu 9, 00120 Helsinki
Näyttelyn kuraattorit:
Anna Jensen and Emma Suominen
artists.bar9@gmail.com
+358 50 598 6606