Basisti Antti Lötjösen, kitaristi Petri Kumelan ja saksofonisti Mikko Innasen vuodesta 2016 lähtien järjestämässä Hietsu is Happening! -tapahtumasarjassa eri tyylien taiturit kohtaavat Hietsun Paviljongin intiimissä tunnelmassa.
Ensimmäisessä tapahtumassa runoilija Johanna Venho avaa kevätkauden ohjelman esittämällään tilausrunolla. Sen jälkeen nuoret jazzleijonat esiintyvät Kasper Halttusen johdolla ja sopraano Pia Komsi ja basisti Ville Herrala murtavat taiteellisten raja-aitojen viimeisetkin jäänteet Lost In Naxos -leyyn julkaisukonsertissaan, jossa Monteverdin musiikki ja Ariannan tarina joutuvat radikaalin ja improvisatorisen uudelleentarkastelun kohteiksi.
Maaliskuussa sukupolvensa merkittävimpiin eurooppalaispianisteihin lukeutuva Aki Rissanen tuo pitkäaikaisen trionsa basisti Antti Lötjösen ja rumpali Teppo Mäkysen kanssa Paviljonkiin. Luvassa on myös intensiivisestä ja virtuoosisesta esiintymisestään tunnetun sellisti Sirja Nirosen ensimmäinen vierailu Hietsussa, ohjelmassaan mm. Cassadon ja Solliman laajat sooloteokset.
Tuuli Lindeberg on vuosien varrella esiintynyt Hietsu is Happeningissa monta kertaa ja hyvästä syystä. Huhtikuussa Lindeberg tekee taas kultturiteon ja sukeltaa säveltäjä Morton Feldmanin musiikin hitaasti kieppuviin syövereihin ja esittää itsensä kanssa trion. Hypnoottinen Three Voices kuullaan äärimmäisen harvoin elävänä esityksenä. Omilla taiteenaloillaan mainetta niittäneet tanssija Anni Kaila ja saksofonisti Mikko Innanen esiintyvät ensimmäistä kertaa yhdessä.
Toukokuussa tapahtuukin sitten tavallista enemmän.
Kanadalaisklarinetisti Lori Freedmanin improvisaatiotyöpaja (vapaa pääsy) ja sitä seuraava soolokonsertti ovat tilaisuuksia, joista ei kannata jäädä pois.
Järjestyksessään 60:nnessa tapahtumassa kolme kitaristia Mark Reid Bulatovič, Kukka Lukkarinen ja Petri Kumela tutkivat, mitä kolmella kitaristilla oikein voi saada aikaan ja rumpali Ilmari Heikinheimo tuo kansainvälisen improvisoidun musiikin eurooppalaisista huipuista koostuvan kvartettinsa Hietsuun.
Basisti Teppo ”Kalmisto” Hauta-aho olisi täyttänyt 84 vuotta 27.5. Hietsu is Happening! juhlistaa kunniajäsenensä syntymäpäivää improvisoidun musiikin hyväntekeväisyyskonsertilla, jossa äänessä ovat Kalmiston kaverit.
KEVÄT 2025 OHJELMA
Hietsu is Happening! nro 56
Ma 24.2. klo 19
Johanna Venho
Kasper Halttunen Quintet
Komsi & Herrala
Hietsu is Happening! nro 57
ti 11.3. klo 19
Aki Rissanen Trio
Sirja Nironen
Hietsu is Happening! nro 58
ti 15.4. klo 19
Tuuli Lindeberg: Morton Feldman: Three Voices
Anni Kaila & Mikko Innanen
Hietsu is Happening! nro 59s
su 4.5.
Lori Freedman, improvisaatiotyöpaja (vapaa pääsy) klo 14
ja konsertti klo 17
Hietsu is Happening! nro 60
ma 5.5. klo 19
Mark Reid Bulatovič, Kukka Lukkarinen ja Petri Kumela
Ilmari Heikinheimo, Harri Sjöström, Els Vandeweyer, Christian Meaas Svendsen
Hietsu is Happening! nro 61
ti 27.5. klo 19
Kalmiston kaverit
Improvisaatiokonsertti Teppo Hauta-ahon hengessä
Hietsun Paviljonki (Hiekkarannantie 9, Helsinki)
Liput 25 € / 20 € (eläkeläiset) / 10 € (opiskelijat, työttömät)
Hietsu is Happening! -verkkokaupasta ja tuntia ennen ovelta
Kuvassa Pia Komsi ja Ville Herrala