Siirry pääsisältöön

Flame Jazz Cruise tuo Itämerelle minifestivaalin 3.–4.2.2024

entry-image

Suosittu Flame Jazz Cruise tuo Viking Gracelle kihelmöivän festivaalitunnelman helmikuun ensimmäisenä viikonloppuna.

Jo 23. kertaa Turku–Tukholma-reitillä järjestettävällä jazzristeilyllä kuullaan kuusi liekehtivän upeaa konserttia sekä mestaribasisti Ville Herralan yllätyksellinen minikiertue ympäri laivaa. Risteilyn aluksi kuullaan jazzmuusikoiden tuoreimpia kuulumisia talk show -keskustelussa, ja paluumatkalla tunnelmaa kohottaa uusi jazzbingo isäntänään Taneli Pyysalo. Matkan aikana järjestetään tietysti myös jazzkulttuuriin olennaisesti kuuluvia jameja, joissa mehevimmät soolot kuullaan usein pikkutunneilla.

Suomiprogen pioneerina tunnettu Jukka Gustavson käynnistää jazzristeilyn Street Level -yhtyeensä kanssa. Trion vieraana risteilyllä esiintyy legendaarinen saksofonisti Pentti Lahti, jonka meriittilista on kilometrien mittainen 1960-luvulta nykypäivään. Penan soittotyyli ja ajatusmaailma sopivat erinomaisesti Street Levelin musiikkin, jossa kuullaan vaikutteita progressiivisen rockin, jazzin, funkin ja bluesin maailmoista. Konsertin ohjelmisto koostuu omien sävellysten lisäksi mm. Joe ZawinulinBeatlesinProcol Harumin sekä Ray Charlesin kappaleiden uudelleen sovitetuista versioista, joissa on runsaasti tilaa luovalle improvisaatiolle.

Persoonallinen Freezer soittaa jäätävän svengaavaa jazzia, jossa pelimaailman soundit ja progressiiviset äänimaisemat yhdistyvät lämpimiin melodioihin. Max Zengerin ja jazzlisko Fredatorin mielikuvituksella säveltämässä musiikissa yhdistyvät intensiivisesti polveileva svengi, puupuhaltimien kauniit sävyt sekä värikäs syntetisaattorien vyörytys. Mikael Myrskogin koskettimistot sekä Zengerin matalat puupuhaltimet vaihtelevat basistin ja solistin rooleissa saumattomasti Fredatorin täydentäessä puhallinfraaseja tarkkaan viritetyillä rummuillaan. Live-kokoonpanossa neljäntenä jäsenenä kitaraa soittaa kylmänviileä Samuli Kivelä. Freezerin debyyttialbumi Icebreaker on Emma-palkintoehdokkana viime vuoden parhaaksi jazzlevyksi.

Jazzristeilyn myöhäisillassa seilataan elektronisen funkin maailmaan. Muscularin musiikissa yhdistyvät funkin rytmit, soulin harmoniat, retrofuturistiset synasoundit sekä pohjattomat bassot sekoitettuna perinteisiin rytmimusiikkisoittimiin. Muscular on turkulaisen kosketinsoitintaiteilija Ilmari Aitoahon sooloprojekti, johon hän on kutsunut mukaansa hyvät muusikkoystävänsä luomaan lihaskudosta luiden ympärille. Aitoaho tunnetaan muun muassa yhtyeistä East Funk AttackPunomo ja Yournalist, minkä lisäksi hän on esiintynyt lukuisten suomalaisten eturivin artistien taustalla jo vuosien ajan. Muscularin musiikkia on verrattu Daft PunkiinFranc MoodyynKavinskyyn ja Princeen, joten tanssilattian kutsua ei voi vastustaa!

Jazzristeilyn paluumatka käynnistyy pohjoismaisella jazzilla. Mirja Mäkelä & BergerKnutssonSpering palaavat yhteen kymmenen vuoden tauon jälkeen kattavan Suomen ja Ruotsin kiertueen merkeissä. Yhtye koostuu neljästä kokeneesta ja ilmaisuvoimaisesta jazzmuusikoista, joista jokainen on tuonut keikkaohjelmistoon oman sävellyspanoksensa. Risteilyllä kuullaan kiertueelle varta vasten sävellettyä uutta ohjelmistoa, ja mukaan otetaan myös aiemman yhteistyön parhaita paloja. Nelikon tulkinnoissa on runsaasti tilaa improvisoinnille ja spontaaneille ratkaisuille. Tekstit ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi, ja ne ovat sekä tunnettujen runoilijoiden että Mäkelän käsialaa.

Jimi Tenor on pitkää kansainvälistä uraa tekevä omintakeinen multi-instrumentalisti, säveltäjä ja taiteilijapersoona. Hänen musiikkinsa tunnetaan ainutlaatuisesta yhdistelmästä jazzia, elektronista musiikkia, funkia ja afrikkalaisia rytmejä. Jazzristeilyllä esiintyvä Jimi Tenor Band sai alkunsa korona-aikana, kun pääasiassa ulkomailla keikkaileva Jimi Tenor aloitti yhteistyön kotimaisten omien instrumenttiensa mestareiden, Lauri KallionHeikki Tuhkasen ja Eeti Niemisen kanssa. Yhtye kuulostaa kokoaan suuremmalta ja kaikki jäsenet taipuvat kimuranteista sovituksista hurjiin sooloihin. Kokoonpanossa soittaa myös Jimi Tenorin ystävä ja hänen yhtyeissään vuodesta 2004 rumpalina toiminut ghanalainen Ekow ”Ekowmania” Alabi Savage. Keikkaohjelmistossa kuullaan kappaleita Jimi Tenorin viimeisimmiltä albumeilta sekä myös vanhempia klassikoita.

Jazzristeily huipentuu upeaäänisen Emilia Siscon ja muhkean The Northern Lights -bändin johdolla. Emilian musiikissa soul, jazz ja blues sulautuvat vaivattomasti lumoavaksi äänimaailmaksi ja koskettaviksi tarinoiksi. Hän ammentaa inspiraatiota legendaarisilta ikoneilta kuten Aretha FranklinEtta James ja Billie Holiday. Nykypäivän lupaavimpiin soul-skenen ääniin lukeutuva helsinkiläinen Emilia täyttää genren ajattomat perinteet omalla intohimoisella tyylillään sekä modernilla herkkyydellään, joka resonoi syvästi ihmisten kanssa kaikkialla. Emilia Sisco keräsi nopeasti maailmanlaajuista ihailua edellisellä singlellään Don’t Believe You Like That (Timmion Records). Hänen tuorein tuplasinkkunsa Trouble / It’ll Get Better on julkaistu yhteistyössä ylistetyn tuotantotalo Cold Diamond & Minkin kanssa. 

Jazzristeilyn yllätyksellisimmät hetket koetaan bassotaituri Ville Herralan seurassa. Herralan Tour De Grace tarjoilee 100% improvisoitua kontrabassomusiikkia, joka voi yllättää risteilijät matkan aikana vaikkapa hississä tai ostoksilla karkkihyllyjen välissä. ”Luvassa on ainakin kihnutusta, koputtelua, näpyttelyä, raapimista ja suhistelua”, Uittamon bassomaestro kertoo. Ville Herrala on yksi maamme työllistetyimmistä ja monipuolisimmista jazzbasisteista. Hän julkaisi vuonna 2020 ensimmäisen soololevynsä, jossa pääosassa ovat vahvat tunnelmat ja kiehtovat äänimaailmat. Herrala tutkii jatkuvasti uusia tapoja hyödyntää kontrabassoa sooloinstrumenttina.

Flame Jazz Cruise XXIII
Viking Grace, Turun Linnansatama
Lähtö Turun satamasta lauantaina 3.2.2024 klo 20.55
Paluu sunnuntaina 4.2. klo 19.50

Normaalilla risteilylipulla pääsy kaikkiin konsertteihin.
Risteilyliput: vikingline.fi

RISTEILYOHJELMA – kaikki aikataulut Suomen ajassa

Lauantai 3.2.2024

klo 21.30 Flame Jazz Talk Show (Retro)
klo 22.00 Jukka Gustavson & Street Level feat. Pentti Lahti (Retro)
klo 23.15 Flame Jazz Jam Session (Retro)
klo 23.00 Freezer (Vogue)
klo 00.15 Muscular (Vogue)
Retro Barin jamit jatkuvat klo 03.30 asti!

Sunnuntai 4.2.2024

klo 13.00 Mirja Mäkelä & BergerKnutssonSpering (Retro)
klo 14.15 Flame Jazz Jam Session (Retro)
klo 14.30 Flame Jazz Bingo (Vogue)
klo 15.30 Jimi Tenor Band (Vogue)
klo 17.00 Emilia Sisco & The Northern Lights (Vogue)

www.flamejazz.fi/tapahtumat/flame-jazz-cruise-xxiii 

Kuva Emilia Siscosta: Kai Kuusisto

Kommentoi