Siirry pääsisältöön
Klaus Gesing
Ana Pilat

Song and Dance

Levy
profile-picture

Cover: Klaus Gesing

Levyn tiedot

EsittäjäKlaus Gesing
Ana Pilat
Julkaistu22.11.2024
Soittajat
Levy-yhtiöChallenge Records
ÄänityspaikkaRiga Sound Recording Studio
Kuuntele

Biografia

Klaus Gesingin uusin projekti osoittaa hänen loistonsa säveltäjänä ja sovittajana, kun hän on mukauttanut aiempia trio- ja kvartettiteoksiaan suuremmalle kokoonpanolle.

Vaikka Klaus Gesing tiedostaa, että isossa yhtyeessä yksittäisten soittajien improvisaation vapaus vähenee, hän korostaa vaihtokauppaa: tekstuurien rikkaus, toisiinsa kietoutuneet melodiat ja dynaaminen loisto, jotka vain suuri jazzkokoonpano voi tarjota. Albumilla tutkitaan epäsäännöllisiä tahtilajeja, kuten 5/4, 11/8 ja 7/4, jotka eivät ole harkittuja valintoja, vaan heijastavat Gesingin pyrkimystä ainutlaatuiseen rytmiseen ja melodiseen virtaukseen.

Sanoitusten lisäys, jotka Ana Pilat, Helsingissä asuva laulaja ja sanoittaja, tulkitsee kauniisti, muuttaa melodiat kappaleiksi, jotka saavat uuden elämän ja syvyyden. Hänen lämmin ja vivahteikas tulkintansa tuo elinvoimaa jokaiseen teokseen. Latvian Radio Big Band kohottaa sävellyksiä taidokkaalla ilmaisullaan, yhdistäen harmonisen tarkkuuden ja rytmisen voiman. Lopputuloksena on inspiroiva, huolellisesti tehty albumi, joka tarjoaa syvästi koskettavan musiikillisen matkan.

Biisilista

  1. Back on Track
  2. Sisyphus
  3. Baile para las almas viajeras
  4. Drifter
  5. Pleši me
  6. 1210
  7. Dance without Answer
  8. Take it to the Bridge
  9. Lullaby for Max