Siirry pääsisältöön

Suomen Big Band -yhdistyksen Junior All Star Big Bandin 20-vuotisjuhlakiertue käynnistyy

entry-image

Suomen Big Band -yhdistyksen luotsaama Junior All Star Big Band (JAS) on nuorista suomalaisista lahjakkaista jazzmuusikoista koostuva big band, jonka perustamisesta tulee tänä vuonna 20 vuotta. Meneillään olevan juhlavuoden kunniaksi big band tekee lokakuussa kiertueen, joka kattaa Suomessa viisi paikkakuntaa ja Virossa kaksi. Kiertueen ohjelmisto koostuu Bob Mintzerin sävellyksistä.

JASin juhlakiertueen tapahtuma paikat ovat:

12.10. Pohjankartanon juhlasali (Oulu)
13.10. Carelia-sali (Joensuu)
14.10. Poppari (Jyväskylä)
15.10. Seurakuntakeskus (Kotka)
16.10. Kouvola-talo (Kouvola)
17.10. Kulttuurikeskus Virta (Imatra)

JAS Big Band tarjoaa lahjakkaille noin 15–25 vuotiaille soittajille mahdollisuuden soittaa taidollisesti vertaistensa ikätovereidensa kanssa ammattitaitoisessa ohjauksessa. JASin soittajat tulevat ympäri maata ja heidät on valittu mukaan koesoiton kautta. Vuosien saatossa orkesteri on harjoitellut ja konsertoinut laajasti ympäri Suomea mm. Helsingissä, Lieksassa, Kuopiossa, Oulussa, Imatralla, Savonlinnassa, Joutsenossa, Lahdessa ja Kotkassa. JAS on palkittu useita kertoja Suomen Big Band –mestaruuskilpailuissa vuosina 2006-2018. Orkesterin taiteellisena johtajana toimii Antti Rissanen ja sektio- ja instrumenttikouluttajina alan suomalainen parhaimmisto.

www.sbby.com

Kommentoi